Atletika logo

Obrovská radost v družstvech a nové osobáky a oddílové rekordy z Třebíče

V neděli 24.9. se v Třebíči konaly hned dva závody zaráz: Mladší žactvo zde zakončilo svou soutěž družstev závěrečným Finále – náročným pětibojem. Termín však pořadatel Atletika TJ Spartak Třebíč využil i ke konání Veřejných závodů pro starší kategorie, za což mu patří velké poděkování!

Tak Pojďme na to!

Že nám v malých klucích vyrůstá skvělá generace jsme už psali opakovaně. Ale tito mladí pánové nám opět dokázali, že se o budoucnost netřeba bát. Do Finále vstupovalo družstvo ml.žáků z druhého místa po 4.základních kolech, těsně za první Jihlavou a těsně před třetí Třebíčí. Že to nebude v Třebíči jednoduché nám bylo jasné už předem – v ostatních kolech se kluci rozloží do disciplín tak, aby byl jejich bodový přínos družstvu co nejvyšší. Ale jak ukázalo první kolo, kde byla rovněž pouze jedna disciplína – pětiboj – snadno může uspět i jednočlenné družstvo, když má velmi vyspělého kluka a ze závodu se tak stává spíše individuální závod než soutěž družstev. Přípravu jsme tak nepodcenili, věděli jsme, že je nutné dostat do první bodované dvacítky co nejvíce kluků!!! první pohroma přišla už v sobotu večer, kdy jsme se dozvěděli o onemocnění Honzy Klofáče. Nebudeme vás napínat – družstvo složené víc z přípravkových kluků (Prokop, Míša, Tomáš a Fanda) než z mlžáků (Lukas, Standa) bojovalo statečně a výsledkem bylo 7.místo Lukase Kučery, 16.Standy Ludvíka, 17.Prokopa Fridricha a 20.Míši Hubáčka. Těsně utekly body Tomášovi, který skončil 21., Fanda byl 26.


CELKOVĚ BODOVÝ ZISK 24 BODŮ stačil na to, aby v celkovém hodnocení soutěže kluci obsadili konečnou 🥉BRONZOVOU POZICI‼️za velkými kluby Jihlavy a Třebíče a mezi celkem 16.družstvy z celé Vysočiny! Výsledek je o to hodnotnější že za naše družstvo nestartoval ani jeden žák 2010, tedy družstvo bude ve stejném složení i příští rok!

Cesta k bronzu však nebyla snadná, pojďme kouknout, jak se kluci s pětibojem vypořádali:
Všichni kluci mimo Tomáše si v Třebíči udělali v pětiboji osobní rekord. Jasným lídrem družstva byl Lukas Kučera (1387b). Byl v popředí ve všech disciplínách.
A jak se vedlo v jednotlivých disciplínách:

60mpř – Lukas i Standa zaběhli skvělé osobáky pod 12s – Luky 11,43s, Standa 11,61s. Prokop i Tomáš si taky dohopsali pro OR, zatím je limituje, že jsou přípravkoví a nepřeběhnou překážky na 3 kroky (přípravka má překážky o 15cm nižší!). Ale špatně si nevedli ani Míša a Fanda.

Kriket – tady zůstali někteří kluci výkonnově za očekáváním a připsali si tu největší bodové ztráty – nedokázali se úplně vypořádat s protivětrem a na své osobní rekordy dost ztratili – Prokop 1,5m,  Lukas 4m, Standa 6m, Tomáš dokonce přes 8m. Oproti tomu Míša si tu osobák vylepšil o 2,4m, Fanda dokonce o 3,5m!!! Nicméně v pořadí si polepšili – Lukas byl 4. a Standa 8.

60m – krátký sprint patří k parádní disciplíně kluků, ale na o dvě hlavy větší a silnější kluky zatím trochu ztrácí. Přesto Lukas a Prokop zaostali za OR o pouhou 0,01s, Míša o 0,04s, Tomáš s Fandou si je dokonce překonali.

Dálka – kluci, vědomi si, že pro body je nutné 3x nepřešlápnout, se tak soustředili, až prkno vlastně vůbec netrefovali.. snad kromě Tomáše a Fandy. Za svými osobními rekordy tak zaostali většinou právě o šířku prkna 😊 Přesto předvedli solidní výkony, Fanda si dokonce osobní rekord posunul.

800m – žádný z kluků není vyloženě milovník delších tratích. Běh na dva okruhy tak pro většinu znamenal bolest, slzy ale neskutečnou bojovnost. Mimo Tomáše si všichni výrazně posunuli osobáky – Lukas na 2:50,22 o 10s, Míša šel poprvé a hned za 2:58,58, Prokop zůstal těsně nad 3minutami, ale čas 3:02,74 znamená posun o 17s! Standa se posunul o 10s a Fanda šel tuto trať take poprvé. Tomáš sice běžel hůře než v Jihlavě, ale doplatil na velmi pomalu rozběhnutý běh, který nakonec suveréně vyhrál, což bylo vidět na odsprintované poslední rovince…

Kluci tam mají do příští sezóny zásadní úkol – vyrůst a zesílit! 😊

Holky se celý rok potýkali s podobným problémem jak kluci – téměř všechny jsou mladší ročník 2011 a právě v dívčí kategorii je rozdíl ve vývoji nejvíce znatelný. Holky take po většinu sezóny postrádaly Elišku Plnou, která naprosto pochopitelně upřednostňuje ME v autokrosu, kde bojuje o vavříny (držíme palce!), ale také Sáru Sztachovou, která letos absolvovala pouze 2 závody…

Tahounem družstva tak byla tradičně Viki Nováková, celkově 24. (ale pozor, dívek startovalo 3xvíc než chlapců!!!).

60mpř – překy moc nevyšly Viki a Nikole Petrlíkové, nejlépe si s nimi poradila Žofka Vajdová, které nový osobák odvál silný vítr. Ten naopak vylepšila Niki Klofáčová.

Dálka – v dálce vyprášila kožich I klukům Viki, za osobákem zaostala jen 5cm a skončila na skvělém 5.místě. Dokonce jen o 3cm za OR skončila Nikča Klofáčová, Nikole Petrlíkové chybělo jako klukům to prkno. Skok bohužel vůbec nevyšel Žofce. Holky se ale musely vypořádat I s tím, že jim nebyli k ruce trenéři, neb současně běžely 3 další disciplíny…

60m – nejrychlejší z holek je Viki, která se může měřit I s klukama a nový osobák 8,91s jí bohužel odfoukl vítr. Přesto 10.místo je skvělé. Osobák si téměř vyrovnala Nikola Klofáčová.

Kriket – že je Nikča Petrlíková skvělá “házečka” to víme, přesto vylepšení osobáku o 5m na 33,01m opravdu potěšilo. Téměř 2m přidala I Nikola Klofáčová (24,76m). Kriket je bohužel disciplína, která sráží ve vícebojích Viki Novákovou, která by jinak bojovala ve víceboji o přední umístění – bohužel ztráta 20-30m na nejlepší se prostě v ostatních disciplínách dohnat nedá.

800m – na rozdíl od kriketu je “půlka” u Viki mimořádně oblíbená a 4.místo pro ni bylo skvělé, byť asi doufala v lepší čas. Bohužel však neběžela v rychlejším běhu, ten svůj s přehledem vyhrála. Osobák si zaběhly I obě Nikoly.

Celkově v pětiboji mohla Viky litovat právě kriketu, vždyť hned ve 3 disciplínách byla v první 10., 2x dokonce v první 5.! Věříme, že příští rok se I dívčí družstvo prosadí výrazněji. Přibyla dobrá skupina z přípravek, uvítali jsme I nové šikovné holky ročníku 2011.

Veřejné závody

Staršímu žactvu a dorostu už bohužel letošní sezóna skončila, přivítali jsme proto rozloučení se sezónou formou vložených Veřejných závodů, kdy se mohli naši mladí atleti rozloučit se sezónou.

Že to byla sezóna ve znamení tyčky jsme už psali opakovaně. Ani poslední závod však z pohádkové cesty neodbočil. Kačka sice tentokrát 221cm nezdolala, Vojta s Bárou se však předvedli opět skvěle – oba se přenesli přes laťku ve výšce 281cm, Vojta Trachtulec tak vytvořil nový osobní I oddílový rekord, Bára Moravcová zase potvrdila, že 280cm jí už nečiní žádné potíže a skáče je běžně. Oba se ještě pokoušeli zdolat 291, ale na delší a tvrdší tyče si budou muset nejprve zvyknout, s unavenýma rukama a tělem se to úplně nedá.

Dálka přinesla další pětimetrové skoky v podání Vojty, nicméně trenér moc spokojený nebyl. V sektoru se letos poprvé objevil I Vojta Růžička, nicméně bez treter a tréninku se asi zázraky čekat nedají.

Radost naopak přinesla Barča Bouchnerová, která dvakrát posunula osobák na konečných  445cm, jen 2cm za OR zaostala Bára Moravcová a 462cm opět potvrdilo solidní formu. Bára sice nebyla moc nadšená, nicméně to je daň za zvýšené úsilí v jiných disciplínách. S odrazem se potýkala Kačka Douchová, která se nejvíce přiblížila správnému místu odrazu na nějakých 35cm…. 440 ji tak asi nepotěšilo, nicméně s těmi nedošlapy……. Nedařilo se tentokrát moc Hance Kvankové.

Chuť si holky spravily v dalších disciplínách. Kačka Douchová vyhrála výšku výkonem 149cm, potěšil však hlavně opravdu velmi těsně shozený skok na výšce 154cm. Kačka Moravcová sin a 60m výkonem 8,69s výrazně posunula osobák, bohužel však nepůjde do statistik kvůli větru.. Porazila však medailistky z Mistrovství kraje.

V běhu na 300m se Hanka Kvanková dostala pod 50s, mezi kluky padly I osobáky – Filip Koreček se posunul o 1,5s na 45,81s, rekordy si posunuli I Vojta Růžička a Zdenda Kocman. Úplně dle představ třístovku nezvládl Vojta Doležal, oproti svému osobáku z MK zaostal o 1,5s, ale není každý den posvícení.

Všem mlžákům, stržákům I dorostencům děkujeme za skvělou sezónu. Je skvělé vidět, že společná práce má správný směr a výsledky! A teď už jdeme do práce, příprava na další sezónu začíná!

VÝSLEDKY FINÁLE ML.ŽACTVA

VÝSLEDKY VEŘEJNÝ ZÁVOD

společná FOTOGALERIE

Další aktuality

Pohár Atletiky Jihlava míří i do Jiskry

ve středu 3.7. se v odpoledních hodinách vypravila skromná skupina 7 našich atletů a atletek spolu s trenéry na mítink Pohár Atletiky Jihlava. Naši atleti

Atletické léto

Přes léto pravidelné tréninky nejsou, malí atleti určitě budou řádit na táborech a dovolených, nejeden i na našem Letním příměstském atletickém táboře. Větší atleti pak