Atletika logo

Jak kupovat tretry

Článek je určený především rodičům mladších žáků, kteří si pořizují první atletické tretry. Kategorie mladší žáci již umožňuje, aby atleti startovali na závodech v tretrách. Jelikož se pohyb v tretrách liší od běhu či skoků v teniskách, chtěli bychom doporučit zvážení nákupu treter, jelikož se v nich už děti začnou pomalu učit na trénincích. Pokud nejste bývalí atleti, patrně nebudete vědět, jaké tretry vybrat, proto si dovolím pár doporučení:

1) jednoznačně NEkupovat tretry sprinterské – nemají většinou žádné měkčení a jejich použití pro skok do dálky, výšky či k delšímu běhu není vhodné. Navíc v nich už děti musí umět běhat, aby nedošlapovaly na patu.

2) je možné vybírat buď univerzální tretry, běžecké na střední tratě, příp.dálkařské. Určitě na začátek nekupujte tretry výškařské, trojskokanské, oštěpařské, vrhačské či již zmíněné sprinterské.

3) volte velikost raději jen lehce větší, když v by děti v botách „plavaly“ nebude to dobré pro získání návyků.. když z nich děti vyrostou, nabídneme je rádi mladším atletům

4) je dobré tretry vyzkoušet – a je nutno počítat s tím, že jsou to boty obecně užší a pevnější než tenisky…

5) není asi nutné se vrhat hned na „levné“ tretry ze sítí sportovních obchodů jako je Sportisimo či Decathlon, i když neříkáme, že jsou apriori špatné. Důvod našeho doporučení je spíše ten, že při troše hledání lze nalézt ve slevě dobré značkové tretry, například v některém z těchto obchodů:

Top4running

Addsport

Případně jakýkoliv jiný, který tretry vede.

Prosím, když najdete zajímavé akceptovatelné tretry, neváhejte se poradit s trenéry – rádi vám pomohou.