Atletika logo

Historie atletiky v Havlíčkově Brodě

Za tuto fotografii, na které je Josef Tůma, Zdeněk Vyoral a Vladimír Borský, děkujeme panu Vyoralovi.

Brodská atletika prošla za dobu své existence několika vývojovými etapami, které dokumentovaly její rozvoj i stagnaci.

Nejstarší etapou bylo období před druhou světovou válkou v brodském Sokole. Přesto, že se nedochovalo mnoho archivních materiálů, víme o výborných výkonech brodských atletů a to zejména ve sprintech a na středních tratích. Hlavním organizátorem byl známý sokolský pracovník Holešovský.

Druhou etapou bylo období druhé světové války. Po zákazu Sokola startovali atleti pod hlavičkou SK Německý Brod. Výkony na středních tratích, ve výšce a ve vrhu koulí měly na tehdejší dobu velmi dobrou úroveň. Mezi hlavní trenéry patřil PhMr. Libor Žák a PhDr. Miroslav Choutka.

Třetí etapou bylo poválečné období nejprve v Sokole a později v TJ Slovan Havlíčkův Brod, a to až do sloučení s TJ Jiskra Havlíčkův Brod. Bylo to období velkého rozvoje atletiky ve městě. Atleti patřili mezi nejlepší v tehdejším Jihlavském kraji v soutěžích družstev i jednotlivců. Na atletické soutěže u tehdejší sokolovny chodilo několik stovek diváků. 4-dráhový ovál měřil pouze 245 metrů, byly zde však sektory na výšku, dálku, tyč, kouli, disk a oštěp.

Čtvrtou etapou bylo období stagnace v sedmdesátých letech. Atleti sice v Brodě trénovali, ale závodili za jiné oddíly (Jihlava, Pardubice, Chrudim). V tomto období došlo k vybudování nového stadionu Na Losích se šesti drahami o délce 400 metrů.  

Pátou etapou je období od roku 1974, které znamená významný rozvoj atletiky v Brodě zaměřený na všechny kategorie od dospělých až po žactvo. Po několik let startovali brodští atleti v soutěžích družstev (muži, žákyně) ve Východočeském přeboru, později se oddíl zaměřil především na soutěže jednotlivců, z nichž mnozí se stali mistry Československa. Oddíl atletiky se v té době zaměřoval především na běžecké disciplíny.

Po létech stagnace v novém tisíciletí se brodská atletika dočkala moderního zázemí – vše odstartovala v roce 2018 rekonstrukce stadionu Na Losích, který byl na základě dohody bezplatně převeden z TJ Jiskra na město Havlíčkův Brod a to jej následně zmodernizovalo na moderním atletický stánek s tartanovým oválem o 6-ti drahách, sektory pro technické disciplíny i zázemím pro skladování atletického nářadí a náčiní. Současně byla uzavřena smlouva mezi městem a TJ Jiskra o správě stadionu a atletického náčiní a nářadí s naším atletickým oddílem. 

4.6.2021 se začala psát zatím poslední etapa – po desítkách let se uskutečnila členská schůze, která přijala Stanovy AO a zvolila nový výbor pod jehož vedením došlo v následujících letech k prudkému rozvoji atletiky od mládeže po dospělé a veterány. Postupně se do oddílu vracejí jako trenéři bývalí odchovanci, přichází i trenéři se zkušenostmi z velkých oddílů jako je Univerzita Brno, AK Olomouc apod. Nejlepší závodníci hostují v soutěžích družstev v první a druhé lize mužů i žen. Závodníci se nyní kromě běžeckých disciplín zaměřují i na technické disciplíny oštěp, disk a koule, skok vysoký a daleký. V roce 2023 se po mnoha desetiletích začala opět v Brodě skákat tyčka

Pravidelně jsou období letních prázdnin organizovány Příměstský atletický tábor pro malé atlety z řad přípravek, atleti od kategorie žactva se pak účastní srpnového týdenního soustředění mimo HB.

V prosinci 2022 se v reprezentačních prostorách kina Ostrov uskutečnilo první vyhlášení Atleta roku za účasti starosty města, čímž byl položen základní kámen této akce, mající za cíl ocenit aktivitu a výsledky členů AO.