Atletika logo

Co dělají atleti v zimě….

Po závodní a tím pádem i informační smršti v průběhu loňského roku si možná mnohý z vás, kdo pravidelně sledujete naše stránky a Facebook, připadá opuštěný a říká si – copak asi ti atleti v zimě dělají….

Inu což, pojďme se za nimi podívat:

Přípravky své pravidelné tréninky přesunuly do tělocvičen, kde trenérky a trenéři pravidelně pečují o jejich rozvoj především v oblasti obratnosti, rychlosti, koordinace. Dětičky nám rostou, vytahují se jim končetiny, a je tedy občas těžké ty ruce nohy správně poskládat do ladného pohybu.

Mladší žáci mají pro tento rok zatím také pouze tělocvičnové tréninky. Jelikož však s kategorií žactva už začíná ta opravdová atletika, tréninky už více než kroužek pohybových her připomínají pravý atletický trénink, byť na omezené ploše. Malí atleti tak makají hlavně na rozvoji rychlosti a výbušnosti, kondičce a zpevnění tělesných schránek pomocí kruhových tréninků, pilování koordinace pohybu při atletické ABC či odrazových cvičeních.

O starším žactvu, dorostu a juniorstvu jsme psali nedávno v souvislosti s halovým mistrovstvím kraje. Příprava se pak sestává z dvou tělocvičnových tréninků, kde podobně jako u ml.žáků rozvíjíme dynamiku, výbušnost, odrazové a silové schopnosti. Ale ánčto kategorie od starších žáků výše už se zabývá výkonnostním sportem, je nutný i rozvoj technických disciplín a běžecká příprava. Mladé atlety tak můžete několikrát týdně spatřit i na stadionu, kterak berou do prokřehlých tlapek oštěpy, koule či disky, jedou jako mašiny na běžeckých úsecích, či opatrně trénují odrazové dovednosti. Zde bohužel nemáme (zatím) možnost zimní přípravy v teple atletického koridoru či haly, ale nepředbíhejme 🙂

Naši dospěláčtí kolegové pak na zimu většinou moc nehledí a makají na oválu, jako by se nechumelilo (jako že poslední dobou moc nechumelí…). Trénují buď sami nebo ve skupinách – ať již oštěpařské či Brychtově běžecké skupině. Jediný člen oddílu oddávající se pravidelnému tréninku v teploučku je náš běžecký guru Jirka Brychta, který svou skupinu řídí dálkově (jsou vlastně takové dálkově řízené drony…? 🙂 a sám se nechává prohánět svými kolegy ze světa na soustředění v Keni. No, jestli natrénuje jako vloni, můžeme se zase těšit na krásné výsledky ze světových kolbišť!

Ani vedení oddílu nezahálí! Šéftrenér se rozhodl si nechat opravit svoji tělesnou schránku a svěřil se do rukou medicíny (prostě strčil své rameno pod kudlu…). Vedle svých tréninkových povinností se vedení snaží o zajištění budoucnosti oddílu – moc bychom tímto chtěli poděkovat těm, kdo zareagovali na výzvu ke sponzorské podpoře rozvoje oddílu – díky vám můžeme zase plánovat optimističtěji!!! Také vedení hledá tréninkové možnosti pro další zimní sezónu, máme vytipované dvě místa pro zimní přípravu v atletickém koridoru, snažíme se vyřešit i prostory pro skokanské skupiny. Tak držte palce a můžete-li nějak pomoci, neváhejte nám dát vědět!!!

Další aktuality