16.9. HAVLÍČKOBRODSKÝ PŮLMARATON 2023: ZLATÁ ŠTAFETA, STUPNĚ VÍTĚZŮ V LIDOVÉM BĚHU, PARÁDNÍ VÝKON ČTYŘICÁTNÍKŮ A SPOUSTA DĚTSKÝCH MEDAILÍ

V sobotu 16. 9. 2023 se do našeho města sjeli atletičtí fajnšmekři z různých koutů republiky, aby se postavili na start 11. ročníku místního půlmaratonu.

Zbrusu nové zázemí na Havlíčkově náměstí našlo sice několik odpůrců, ale v konečném důsledku se ukázalo jako důstojnější varianta pro konání tohoto podniku.

Po dětských bězích, ve kterých brodská atletika zaznamenala řadu úspěchů (viz.níže), přišla na řadu hlavní show celého dne.

Přesně v 11 hodin se vydalo na čtyřokruhovou půlmaratonskou trať celkem 147 borců, aby se poprali nejen s určenými kilometry, ale i s nepříjemným vedrem a větrem.

Zcela suverénním způsobem si se všemi zmíněnými nástrahami poradil brněnský rychlík David Kaláb, který zvítězil o parník a časem 1:10:53 dokonce vytvořil traťový rekord. Na druhém místě doběhl Jakub Exner z jihlavské Korely (1:16:27), jenž se zároveň stal krajským přeborníkem pro tento kalendářní rok. Bronzovou příčku pak obsadil jeho stájový kolega David Vaněk (1:16:47).

Mezi ženami zvítězila Helena Pechová z Nového Města na Moravě (1:30:44), stříbro putovalo do Světlé nad Sázavou zásluhou Lucky Černé (1:33: 13) a z bronzu se radovala žďárská vytrvalkyně Kateřina Lojková (1:37:27).

Do hlavního závodu nastoupili také 4 řádně nažhavení členové domácí Jiskry. O jejich vyrovnanosti svědčí kouzelný vláček, který vytvořili v úvodním kole, čímž pobavili i trenéra a komentátora v jedné osobě Jirku Brychtu.

Nejvíce sil nakonec zbylo mašinfírovi Vráťovi Libánskému, který obsadil celkovou 14. příčku za čas 1:26:19, 20. skončil Sláva Koreček (1:30:07), 23. Míla Vondra (1:30:53) a o příčku za ním Honza Prášek (1:31:07).

Velkého úspěchu se dočkala Jiskra ve štafetách, když v té vítězné se objevila také populární dvojice Jirka Brychta st. a Jirka Marek a především hvězdný host Diana Mezulianiková a také její partner, odchovanec našeho oddílu Lukáš Mottl.

Další medaile vybojovali „lidovci“ František Stupal a David Svoboda.

A pojďme na mládežnické kategorie:

V úplně nejmenších holčičkách byla v běhu na 100m druhá dcerka naší trenérky Denisy Rozálie Hejná. Mezi klukama na trati 300m vyhrál Pavlík Kadlec, 3.byl Tadeáš Trnka, stejnou trať, ale starších holek, jsme ovládli kompletně – 1.Terezka Trnková, 2.Verča Pytlíková, 3.Alice Plachá, 5.Vanesska Rudolfová, 8.Verča Stránská, 10. Monča Popíková, 12.Stázka Nováková, 13.Verča Hubáčková a 22.Nela Zimmermannová. Závod byl dramatický, hned po začátku došlo k hromadnému pádu několika závodnic, ale všechny to přežily bez úhony..

Starší kluci byli na trati 300m seřazení v pořadí 3.Kryštof Mišta, 4.Jáchym Janáček, 5.Štěpán Koreček a 6.Štěpán Votava.

Nejstarší holky vyhrála Zuzka Brigantová, Amálka Hejná si odnesla bronz, 5.byla Vendy Trachtulcová, 7.Lucka Brychtová a 8.Gabča Hejdová. Mezi stejně starými kluky byl Míša Hubáček druhý, Max Melechovský 7. a Kryštof Harazim 8.

Mladší Žactvo už běželo kolem náměstí 2x a v klučičí kategorii vyhrál běh na 600m náš rychlík Lukas Kučera, před tréninkovým kolegou Honzou Klofáčem. Mezi holkami kralovala Viki Nováková, jako host byla třetí Karolína Stránská, Julča Korečková byla 5., delší trať si vyzkoušela i mladší Terka Trnková a mezi staršími holkami se neztratila a doběhla 9.

Starší žactvo pak vyrazilo na trať 900m a kroužilo 3x – mezi chlapci zvítězil Vojta Doležal, dívky ovládla Kačka Moravcová před Hankou Kvankovou, 4.byla Amálka Bártíková.

Mezi dospělými se zůčastnili i další zástupci naší atletické mládeže – Filip Koreček a Anička Šlechtová. A pokud jsme na někoho zapomněli, tak se omlouváme.

Poděkování patří i všem dalším oddílovým běžcům, kteří se s chutí zapojili do této akce, i když je příčky nejvyšší minuly, dále organizátorům, komentátorům, hlídkám na trati, sponzorům v čele s Městem Havlíčkův Brod a v neposlední řadě také skvělým fanouškům.