Atletika logo

1.kolo KPD dospělých, juniorů, dorostu a žactva, Jihlava přineslo radost i zklamání

první kolo krajského poháru družstev připomínalo aprílové počasí (i když bylo hezky 🙂

Již před začátkem jarní sezóny se trenérský tým dohodl, že budeme v sezóně nasazovat atlety na disciplíny výhradně dle jejich zaměření a nebudeme řešit potenciál pro zisk bodů pro družstva, neboť stejně nejsme schopni postavit dostatečně velká konkurenceschopná družstva.

Výkony vcelku odpovídaly předchozí přípravě – v technických disciplínách (výška, dálka) bylo cítit, že se přes zimu nedá moc skákat, a technika tak trpí, své si vybrala také větrná loterie. Nejdelší trať 800m naopak přinesla nové osobní rekordy a skvělá umístění.

Hned několik atletů rovněž přepsalo dlouhodobé oddílové tabulky, padly i čtyři oddílové rekordy.

Výrazné vylepšení vlastního oddílového juniorského rekordu předvedla Anička Šlechtová, která na trati 400m překážek stlačila vlastní rekord o skvělých 5 sekund na 72,70s!

Že je vše zlé k něčemu dobré si ověřila Kačka Moravcová, která nemůže kvůli zranění startovat v disciplínách, kde je potřebný běh a tak přepsala dorostenecký rekord ve vrhu koulí 3kg na 8,12m.

Ostatně v kouli 5kg se dařilo i dorostencům – Láďa Jelínek vyhrál v novém osobáku 11,52m, Ondra Koubek byl 4. za osobák 9,33m. Ondra přidal vítězství v kladivu 5kg, kde si vytvořil krásný osobák 24,82m.

Opět jsme zářili především v naší parádní vrhačské disciplíně – v oštěpu. Vůbec nejdelší hod dne předvedl Jirka Dvořák, který vyhrál mezi muži výkonem 57,42m, čímž zůstal za loňským nejlepším výkonem pouze 38cm. Mezi ženami se poprvé představily loňské juniorky Kačka Douchová a Eliška Ešnerová a obě mohly být hodně spokojené – Kačka navzdory bolavému ramenu byla 2. s výkonem 40,57m, když předvedla dva hody přes 40m. Eliška byla v zimě na operaci kolene, takže téměř nic nenatrénovala, přesto se přiblížila k osobáku a hodem 33,32m skončila 3. S novým oštěpem se ještě seznamuje Bára Moravcová, přesto 2.místo mezi dorostenkami a výkon 34,16m jsou skvělý výsledek. mezi dorostenci házel poprvé oštěpem 700g Vojta Trachtulec, který s jediným platným pokusem 25,54m úplně spokojený nebyl, ale vše si pak vynahradil v tyči.

Dálkařský a výškařský sektor dnes svědky skvělých výkonů bohužel nebyly. Částečně také atleti doplatili na točící se vítr, kdy chvíli foukalo 2m/s do zad, aby se vzápětí otočil a foukal 2m/s proti – skokani se tak hodně prali s rozběhem. Jako větší problém se ukazuje nemožnost trénovat skoky v zimě (byť jsme se letos alespoň 2x dostali do haly v Táboře), ve výšce se mnoho skoků nepovedlo a musíme dále pracovat na technice, stejně tak i v dálce se skokani hlavně prali s technikou. Přesto trenér nebyl nespokojený – většina skoků ukázala slušný potenciál a víme na čem musíme pracovat. Nejlépe dopadla mezi ženami Šárka Aubrechtová, která byť reálně jakžtakž trefila jediný skok, 451cm jí vyneslo vítězství. Mezi dorostenkami se trápila Kája Michelfeitová, 408cm je hodně daleko za potenciálem, nicméně technické chyby na dopadu se dají odstranit. Zvlášť když jeden povedený skok se pohyboval přes 480cm, pouze byl o vlas přešlápnutý. Vojta Trachtulec mezi dorostenci napodobil svoji kolegyni, byť výkon 510cm není za osobákem tak daleko jako u Káji. Nicméně i v tomto případě nás čeká hodně práce s opravami technických chyb. Mezi staršími žáky nám startovali jen kluci z mladších žáků, spíše jsme tak byli zvědaví, jak si poradí s tlakem a také těžkým tréninkovým zatížením. Bohužel se ukázalo, že u nich těch chybiček k opravě bude mnohem víc, také se jistě podepsala únava – Prokop Fridrich ani Míša Hubáček určitě s výkonem spokojení nebyli, ale nemusí věšet hlavu – víme kudy dál. Lépe se vedlo Lukasovi Kučerovi, který byl skokem 430cm pouze pár cm za osobákem.

Podobně jako v dálce si kluci vedli i v nejkratším sprintu na 60m – Prokop ani Míša navzdory slibným časům v zimní hale nedokázali stlačit časy pod 9 sekund. To Lukas Kučera předvedl, že je rychlík a potěšil novým osobákem 8,57s a 8.místem. Lukase napodobily mladší žákyně mezi staršími žákyněmi – Ella Vencovská zaběhla skvělých 8,94s a byla 24., ještě lépe se pak vedlo Viki Novákové, která byla osobákem 8,63 dokonce desátá – ale mezi 90 startujícími žákyněmi!!!

Opravdu parádní přestavení si však Viki schovala na „svoji“ trať 800m – mezi staršími holkami si zkušeně pohlídala čelo závodu a v novém skvělém osobáku 2:29,59 doběhla na fantastickém 2.místě!

Viki napodobili mezi žáky Filip Koreček a David Kocman – Filip posunul osobák o 3 sekundy na 2:17,34 a doběhl třetí, David pak vylepšil osobák dokonce o 8 sekund a časem 2:24,75 byl těsně 5. Osobák si připsal i třetí mušketýr – Zdenda Pecen si jej vylepšil o 12 sekund na 2:38,37

Mezi juniorkami si doběhla pro druhé místo Verča Jelínková časem 2:45,36

Sprinterské tratě 100, 150 a 200m dnes také potěšily – Šárka Aubrechtová vyhrála stovku mezi ženami časem 13,11s, na dvojnásobné trati byla také první časem 27,33s. Dobře běžela 200m i Amálka Bártíková, časem 28,70s si vytvořila osobák a skončila 7. Z nového rekordu 20,50s se na trati 150m mohl radovat i Vojta Doležal. Amálka si poprvé vyzkoušela také trať 300m překážek, kde úplně neodhadla potřebné tempo a tak ví, že příště to může nakopnout mnohem víc 🙂

Obrovskou radost všem fandům udělali tyčkaři – Kačka Moravcová bohužel kvůli zranění skákat nemůže, nicméně Bára Moravcová vyrovnala skokem 282cm svůj druhý nejlepší výkon a skoky na 292cm rozhodně byly velmi nadějné! Trenéry donutil k pokloně a gratulaci Vojta Trachtulec, který navzdory únavě po skoku do dálky a hodu oštěpem hned dvakrát posunul svůj i oddílový dorostenecký rekord postupně na 292cm, aby následně poprvé prolomil 3-metrovou hranici a vytvořil nový rekord 302cm!!! O vyšší zápis ho připravila především únava a věříme, že se tak můžeme těšit na další výkony nad touto hranicí (a skromně si myslíme, že Bára a snad i Kačka ho brzy doženou).

Závěrečnou tečku obstarala štafeta žáků na 4x300m, která ve složení Doležal, Pecen, Kocman, Koreček dokázala stlačit čas pod 3 minuty na 2:59,12 a vyváčila skvělé 4.místo.

První dráhové závody tak ukázaly mnoho příslibů i věcí ke zlepšení a těšíme se, že se sezóna přinese další skvělé výsledky i nové rekordy.

VÝSLEDKY

FOTOGALERIE

Další aktuality